Zmiana koloru w Photoshopie

Zmiana koloru za pomocą Photoshopa w dwóch prostych krokach


Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym w jaki sposób zmienić kolor własnej koszuli, bluzy lub elementu który Ci się nie podoba na inny za pomocą Photoshopa? To takie proste wystarczy, że przeczytasz ten artykuł i zastosujesz go w swoim projekcie. Tak naprawdę wystarczą dwa kroki by w pełni cieszyć się nowym wyglądem starego elementu ze zdjęcia. Zapraszam do poradnika.

W pierwszej kolejności po otwarciu zdjęcia w Photoshopie należy zduplikować oryginalny plik (lepiej mieć w zanadrzu gdyby coś poszło nie tak i trzeba by było korzystać z oryginału), można to zrobić na dwa sposoby:

  1. wystarczy skorzystać ze skrótu klawiszowego w Photoshopie czyli: Ctrl + J, automatycznie pojawi się nam warstwa zduplikowana w panelu warstw (pamiętaj by korzystając z tego skrótu mieć zaznaczoną warstwę którą chcesz zduplikować)
  2. drugim sposobem jest przeciągnięcie warstwy którą chcemy skopiować na znaczek + w dolnej części okna z warstwami

 

Jeśli mamy już dwie warstwy (jedną oryginalną, a drugą skopiowaną na potrzeby zmiany koloru) zaczynamy główny proces zmiany koloru.

I tu najważniejsza część poradnika bo właściwie efekt końcowy będzie zależał w pełni od kroku pierwszego którym się teraz zajmiemy czyli wycięciem elementu który nas interesuje i któremu chcemy nadać inny kolor. W przypadku poradnika będzie to czerwony kolor lakieru auta.

Metody wycięcia jest naprawdę dużo i o tym można by napisać felieton dlatego dzisiaj skupimy się na jednej metodzie której użyłem na potrzeby tego projektu (niemniej jednak obiecuję napisać, a może i nagram o tym odcinek video).

Na potrzeby tego projektu z racji tego, że kolor auta jest mocno kontrastowy względem tła na którym jest umieszczony było dość łatwo odseparować go od pozostałej części zdjęcia za pomocą narzędzia “Szybkie zaznaczenie” domyślnie jest to skrót klawiszowy W (jeżeli pod tym klawiszem kryje się więcej narzędzi niż to o którym piszę wystarczy z przyciśniętym i trzymanym klawiszem Shift wciskać klawisz W dopóki na panelu narzędzi nie pojawi się nasze poszukiwane narzędzie).

 

 

Jeżeli mamy już wybrane narzędzie “Szybkie zaznaczenie” czas zaznaczyć elementy które chcemy wyciąć i zmienić ich kolor (w tym przypadku jest to lakier auta), zaznaczam całość auta przejeżdżając kursorem tak by zaznaczenie objęło cały lakier, a elementy których nie chcemy na zaznaczeniu odejmujemy tym samym narzędziem z wciśniętym klawiszem Alt.

Po odpowiednio dokładnym zaznaczeniu elementu używamy “maski warstwy” klikając w dolnej części panelu z warstwami ikonkę tak by nie niszczyć naszego zdjęcia bezpowrotnie tylko ukryć elementy których nie potrzebujemy (o maskach warstwy też na pewno Wam opowiem gdyż jest to NIEZBĘDNA WARTOŚĆ Photoshopa i ułatwi Wam nie jeden projekt).

 

Jeżeli mamy już wycięty element z nałożoną “maską warstwy” przechodzimy do drugiego kroku którym jest podpięcie do naszego wyciętego elementu “warstwy dopasowania” (czyli warstwy dającej możliwość zmieniania kolorów, tonów bez ingerencji w samo zdjęcie ze względu na osobny plik warstwy który tworzymy).

Można to zrobić klikając w dolnej części panelu z warstwami ikonkę , po kliknięciu otwiera nam się dodatkowe menu z możliwością wyboru warstwy z efektem który chcemy uzyskać. W przypadku naszego zdjęcia potrzebna nam jest warstwa dopasowania o nazwie “Barwa/nasycenie” która odpowiada za zmianę koloru na naszym zdjęciu.

 

Teraz ważnym punktem jest by “warstwę dopasowania” podpiąć tylko pod nasz wycięty element, a nie pod wszystkie warstwy które są poniżej, by to zrobić wystarczy w okienku które pojawiło się po utworzeniu “warstwy dopasowania – barwa/nasycenie” wcisnąć guzik odpowiadający do przypięcia tej warstwy dopasowania do pojedynczej warstwy poniżej, a nie do wszystkich które są w panelu warstw.

 

Jeżeli wykonamy ten krok jedyne co nam pozostaje to zmiana koloru za pomocą suwaków w okienku edycyjnym.

Wciskając guzik “Koloruj” i przesuwając suwak “Barwa” zmieniamy kolor w elemencie który wycięliśmy, przesuwając suwak “Nasycenie” zmieniasz intensywność koloru który chcesz nałożyć na element wycięty.(jeśli wyciąłeś odpowiednio dobrze właśnie skończyłeś swój pierwszy poradnik jak zmieniać kolor na zdjęciu).

 

Mam nadzieję, że wszystko poszło tak jak powinno i efekt na twoim zdjęciu jest zadowalający. Już niedługo kolejne poradniki.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości albo coś nie wychodzi daj znać w komentarzu odpowiem i wspólnie znajdziemy jakieś rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu